Florida Senate Candidates

FIND OUT if your candidate was endorsed by the Florida Chamber of Commerce

WATCH the non-partisan Florida Wins Candidate Interview Series to find out where your candidates stand on the issue.

District 1

  • Douglas Broxson (R)
  • Aaron Erskine (WRI)
  • Mike Hill (R)

District 2

  • George Gainer (R)

 District 3

  • Nancy Miller (R)
  • Bill Montford (D)

District 4

  • Aaron Bean (R)

District 5

  • Rob Bradley (R)

District 6

  • Audrey Gibson (D)

District 7

  • Curtis Ceballos (D)
  • Travis Hutson (R)

District 8

  • Keith Perry (R)
  • Rod Smith (D)

District 9

  • David Simmons (R)

District 10

  • Wilton Simpson (R)

District 11

  • Randolph Bracy (D)
  • Joseph Harris (WRI)
  • Charles O’Neal (D)
  • Miranda Ratcliffe (WRI)
  • Robert B. Sindler (D)
  • Gary Siplin (D)

District 12

  • Dennis Baxley (R)
  • David Gee (R)
  • Elizabeth McNutt (WRI)
  • Marlene O’Toole (R)

District 13

  • Dean Asher (R)
  • Mike Clelland (D)
  • Judge “Rick” Roach (D)
  • Linda Stewart (D)

District 14

  • Richard P. Dembinsky (NPA)
  • Dorothy Hukill (R)

District 15

  • Bob Healy, Jr. (D)
  • Victor Torres (D)
  • Peter Vivaldi (R)

District 16

  • Jack Latvala (R)
  • Kathleen Perkins (WRI)

District 17

  • Debbie Mayfield (R)
  • Michael J. Thomas (R)
  • Ronald Thomas (WRI)
  • Amy Tidd (D)
  • Ritch Workman (R)

District 18

  • Bob Buesling (D)
  • Joe Redner (NPA)
  • Sheldon Upthegrove (NPA)
  • Dana Young (R)

District 19

  • John Houman (R)
  • Ed Narain (D)
  • Betty Reed (D)
  • Augie Ribeiro (D)
  • Darryl Rouson (D)

District 20

  • Tom Lee (R)

District 21

  • Bill Galvano (R)

District 22

  • Kelli Stargel (R)
  • Debra S. Wright (D)

District 23

  • Frank Alcock (D)
  • Frank Cirillo (D)
  • Doug Holder (R)
  • Richard Levine (R)
  • Nora Patterson (R)
  • Ray Pilon (R)
  • Greg Steube (R)

District 24

  • Jeff Brandes (R)
  • Alexander Johnson (WRI)

District 25

  • Bruno Moore (D)
  • Joe Negron (R)

District 26

  • Denise Grimsley (R)

District 27

  • Lizbeth Benaquisto (R)
  • Dakota Eads (WRI)
  • Jason Revel Maughan (R)

District 28

  • Matt Hudson (R)
  • Mary Kathryn Johnson (WRI)
  • Raymond Mazzie (WRI)
  • Kathleen Passidomo (R)

District 29

  • Mindy Koch (D)
  • Kevin Rader (D)

District 30

  • Steve Austinn (WRI)
  • Tony Bennett (D)
  • Ronald Berman (R)
  • Bobby Powell (R)
  • Michael Steinger (R)

District 31

  • Jeff Clemens (D)
  • Emmanuel Morel (D)

District 32

  • Lauren Book (D)

District 33

  • Perry Thurston (D)

District 34

  • Gwyn Clarke-Reed (D)
  • Gary Farmer (D)
  • Antoanet Iotova (R)
  • Valerie Saffran (WRI)
  • Jim Waldman (D)

District 35

  • Oscar Braynon (D)

District 36

  • Rene Garcia (R)
  • Anabella Peralta (D)

District 37

  • Mercedes Christian (NPA
  • Miguel Diaz de la Portilla (R)
  • Jose Javier Rodriguez (D)

District 38

  • Anis Blemur (D)
  • Phillip Brutus  (D)
  • Kevin Burns (D)
  • Daphne Campbell (D)
  • Don Festge (D)
  • Michael Gongora (D)
  • Jason Pizzo (D)

District 39

  • Brent Artz (WRI)
  • Anitere Flores (R)
  • Debbie Mucarsel-Powell (D)

District 40

  •  Frank Artilles (R)
  • Dwight Bullard (D)
  • Mario A. Jimenez (NPA)
  • Andrew Korge (D)
  • Ana Rivas Logan (D)
  • Missalys Perez (D)